Demokracie je krásná věc, ale musí se v ní umět žít
Vladimír Hyhlík se narodil 12. srpna 1925 v Banské Bystrici. Jeho rodiče byli původem Češi. Otec na Slovensku pracoval na finančním ředitelství, matka byla v domácnosti. Vladimír vyrůstal spolu se starším bratrem Josefem, který se později stal jedním z vrchních představitelů Zpravodajské brigády. Oba na Slovensku začali studovat na gymnáziu, ale studium dokončili až v Praze, kam se přestěhovali po vyhlášení slovenského státu na sklonku března 1939. Vladimír nejdříve navštěvoval gymnázium, od roku 1941 ale školu změnil na grafickou, obor fotografie. Školu však nacisté v roce 1943 zavřeli a Vladimír byl totálně nasazen do továrny na Smíchově. Tou dobou se zapojil do odbojové činnosti ve Zpravodajské brigádě, se kterou navázal kontakt prostřednictvím staršího bratra. Od konce roku 1944 vedl celé mužstvo, s ním plnil zpravodajské úkoly a prováděl výcvik. Na jaře 1945 pomáhal zajistit zasedání České národní rady a vysílaní z vysílačky Anna. Zapojil se do bojů v rámci pražského povstání v Radlicích, na Smíchově a na Petříně. Po osvobození byl s ostatními členy ZB odvelen do pohraničí, konkrétně do Nejdku. Po návratu navázal na studia na grafické škole a uplatnění našel ve fotoměřičském ústavu, později v památkové péči. Stále žije v Praze.