Češi se ve válce chovali naprosto perfektně
Stáhnout obrázek
Josef Jedlička se narodil 5. ledna 1923 v Bukovanech. Po vychození měšťanky se vyučil zámečníkem. Když Německo 30. září 1938 zabralo Sudety, musel pracovat ve fabrice v Mariánském Údolí, kde se vyráběly granáty. Spolu se skupinou odbojářů organizovaných ve Velké Bystřici prováděli sabotážní akce. Ve fabrice sabotovali výrobu munice. Nasedali na vlaky, které mířily na východní frontu, a ničili na nich vojenskou techniku. Byli odhaleni při pokusu vykolejit vlak před tunelem u Smilova. Josef s Václavem a Stanislavem Mikoláškovými a Bedřichem Schneiderem se pokusili dostat na Slovensko. Zastřelili četníka, který je zatknul ve Valašském Meziříčí. Při útěku byl Schneider zabit a Stanislava chytilo a oběsilo gestapo. Josef s Václavem se dostali k 1. československé partyzánské brigádě Jana Žižky. Podařilo se jim získat velké množství výbušnin v dole u Krakořic. Těmito výbušninami odpalovali vlaky a sloupy vysokého napětí. Dále Josef se svojí skupinou získávali pro brigádu výstroj a výzbroj. Po válce v letech 1945–1947 absolvoval základní vojenskou službu v Jeseníku. Jeho rota měla za úkol doprovázet transporty vysídlených Němců do města Furth im Wald. Od roku 1949 pracoval na kriminálním odboru Veřejné bezpečnosti, kde vyšetřoval krádeže v Olomouckém kraji. V roce 1959 se stal ředitelem celní správy v Olomouci, kde působil až do důchodu. V druhé polovině 80. let se jeho syn Jiří Jedlička pokusil neúspěšně přelétnout hranice do Rakouska. Josefa v souvislosti s tím odsoudili za pomoc při opuštění republiky na dva roky vězení. Po revoluci byl rehabilitován. Dnes žije v Olomouci.