Zůstávejte lidmi. Držte se svého desatera.
Stáhnout obrázek
Sestra Zdena Krejčíková (roz. Kürbisová) vstoupila hned po válce, v červnu 1945, do obnovujícího se Junáka. Za války byla v klubu Stříbrná podkova, který se tajně scházel a prováděl skautskou činnost. Klub byl ovlivněn Foglarovou literaturou. Pamětnice poté vstoupila do 34. dívčího oddílu v Praze-Pankráci na Zelené Lišce, který vedla Milena Michalcová. Později vede oddíl Dagmar Zinková. Skautský slib skládá paní Krejčíková 12. 6. 1946 v kryptě sv. Václava ve St. Boleslavi. Po zrušení Junáka dál probíhaly tajné schůzky skautek, ale postupně činnost slábla. V roce 1951 maturovala, dostudovala zdravotní školu a dostala povinnou umístěnku do nemocnice do Chebu. Zde se zapojovala do sportovního a divadelního dění a také zde navázala kontakt s chebskými skauty. Roku 1968 se vrátila do Prahy a vlivem politických událostí stála u obnovy Junáka na Praze 4. Zároveň svolala bývalé členky oddílu a po dohodě s nimi obnovila 34. oddíl, členkami se staly převážně dcery bývalých skautek. V dubnu 1970 převzala vedení 34. střediska Ostříž. Po druhém zákazu Junáka pokračovala v činnosti s mládeží a vstoupila s oddílem do Sokola Lhotka, později ČSTV, kde při odboru turistiky vybudovali spolu s dalšími činovníky Turistické oddíly mládeže (TOM). Asi čtyři roky byla vedoucí TOM Praha. Během tohoto období vedla na 26 táborů a měla další funkce v turistice. Po převratu roku 1989 aktivně pomáhala při třetí obnově Junáka na Praze 4, střediska a 34. oddílu skautek. Je také členkou Svojsíkova oddílu, Oddílu Velena Fanderlika a členkou družiny Strážců Svojsíkova hrobu.