Marcela Míková

* 1942

  • „Vzpomínky – na to mám jednu vzpomínku, to jsme jeli na ty Bory, maminka nás vzala na návštěvu. Tam jsme ho vůbec neviděli, protože byl pult, bylo až do stropu sklo plechové, takové dírkované, a nahoře bylo jenom takové malé okénko. Tak maminka – si pamatuji –, že mě vysadila, abych se na něj podívala tím okénkem, alespoň abych ho viděla. A ten bachař, který tam byl, tak mě chytil za ruku a strhl mě z toho, že jsem si až poranila ruku. To si pamatuji, že jsem hrozně plakala a hned jsme šli pryč, byli jsme tam asi patnáct minut.“

  • „V těch Sedlčanech to bylo blbé, protože tam mi ten učitel rovnou řekl – na té základce –, že mě absolutně nikam do školy nepustí, že nesmím. Protože maminka, protože jsme neměli ty peníze, tak myslela, tam je gymnázium v Sedlčanech, tak že půjdu na to gymnázium. Že si udělám gymnázium, abych měla maturitu. To pořád chtěli, abych měla tu maturitu. No a on řekl: 'Neexistuje, ta tady nikam nepůjde.' Řekl mi: 'Když se táta s mámou rozvede a ona ho zavrhne,' – jako že je to ten zrádce – 'tak tě do školy pustíme.' No to já jsem... vím, že jsem se tam rozbrečela, říkala jsem, že maminka nikdy tatínka... se s ním nerozvede.“

  • „On nechtěl, abych šla do Pionýra, no a já jsem nechtěla v těch Sedlčanech. A to si pamatuji, že prostě museli být všichni v Pionýru. Takže mě tenkrát po náměstí v Sedlčanech honili, že poslali za mnou tři děti a ty mě honily a násilím mě odtáhly do té školy a prostě jsem musela jít do toho Pionýra. A on v tom dopise, ale ten tu nemám, někde píše taky, že ho to moc mrzí, že tedy je ze mě ta pionýrka, ale že nemůže nic proti tomu říkat, protože neví, jak to venku vypadá a že to asi muselo být, že asi se nedalo nic dělat. Ale píše mi tam: 'Prosím tě, jen se nikde v tom kroji neukazuj a nikam nechoď.'“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Příbram, 04.12.2018

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Maturitní fotografie, 1960
Maturitní fotografie, 1960
zdroj: archiv pamětnice

Marcela Míková, rozená Peštová, přišla na svět 3. srpna 1942 v Sedlčanech. Otec Bohumil Pešta působil před druhou světovou válkou v československé armádě, za války velel jednomu z oddílů partyzánské skupiny Smrt fašismu. V květnu 1945 odzbrojoval ve Vysokém Chlumci u Sedlčan německé vojáky, následně ho převeleli do Sokolova. V roce 1948 ho převeleli k posádce do Žatce, tam začala Marcela chodit do první třídy. Bohumil Pešta se angažoval v protikomunistické odbojové skupině Praha – Žatec. 9. března 1949 byl Bohumil Pešta zatčen v Podbořanech a odsouzen na 25 let do vězení. Trest si odpykával na Borech, na Mírově, v Leopoldově a většinu trestu strávil na Bytíze. V roce 1952 rodinu vystěhovali z vojenského bytu v Žatci, maminka se se dvěma dětmi přestěhovala k Příbrami, Marcela pokračovala ve školní docházce v Sedlčanech. Zde ji odmítli vzít na jakoukoliv střední školu, nastoupila tedy na střední ekonomickou školu do Příbrami. V květnu 1960, čtrnáct dnů před Marcelinou maturitou, byl Bohumil Pešta v rámci amnestie z vězení propuštěn. Marcela začala po maturitě pracovat v pivovaru ve Vysokém Chlumci, v roce 1961 se vdala a narodili se jí postupně dva synové a dcera. V letech 1961–1963 pracovala v ČSAD, po mateřské dovolené pak na dnešním Gymnáziu Legionářů v Příbrami v letech 1967–1974. Od roku 1976 do odchodu do důchodu v roce 1997 pracovala jako administrativní pracovnice a účetní na Střední průmyslové škole v Příbrami. Žije stále v Příbrami, má již sedm vnoučat a jedno pravnouče.