V souvislosti s rolí, kterou třímilionová německá menšina sehrála při rozbití Československa, a stupňujícím se nacistickým terorem (zvláště v době heydrichiády) sílila v exilové politické reprezentaci i v domácím odboji myšlenka částečného nebo úplného vysídlení Němců z Československa. Tento požadavek, který vzali za svůj představitelé takřka všech politických proudů, byl během let 1942-1943 přijat i spojeneckými mocnostmi. Mezinárodně právní rámec odsunu dala postupimská konference. Do ledna 1946 hovoříme o tzv. divokém odsunu, který provázela celá řada excesů a přinesl tisíce obětí na životech nevinných lidí (o skutečný počet obětí odsunu se vedou spory), od 25. ledna 1946 do 29. října pak probíhaly deportace německé menšiny „spořádaně“. Dle oficiálního hlášení, které dostal prezident Beneš počátkem roku 1947, bylo v rámci odsunu vystěhováno z Československa 2 170 598 Němců, k tomu je však třeba připočíst statisíce uprchlých v době těsně po skončení války. Poválečný odsun Němců je dodnes předmětem sporů a diskuzí. V rozjitřené poválečné atmosféře by mírové soužití Čechů a německé menšiny pravděpodobně nebylo představitelné, na druhou stranu nelze přehlédnout skutečnost, že vysídlení obyvatel, kteří české pohraničí obývali po staletí, přineslo naší zemi nenapravitelné materiální i kulturní ztráty.
Věra Smržová
* 1942
Ervín Šolc
* 1927
Vladimír Souček
* 1915
Petr Spielmann
* 1932 †︎ 2020
Petr Špinler
* 1935
Jindřiška Sporková
* 1925
Helena Šprinclová, roz. Hůrková
* 1924 †︎ 2018
Anna Šrotýřová
* 1920
Dagmar Srovnalová
* 1924 †︎ 2017
- Předchozí stránka
- First page
- …
- Stránka 56
- Stránka 57
- Stránka 58
- Aktuální stránka 59
- Stránka 60
- Stránka 61
- Stránka 62
- …
- Poslední stránka
- Následující stránka