Hana Pardubová

* 1928

  • „Paní Masaryková, když bydleli tam v tom Podlesí u Valašského Meziříčí a měla se vracet z dovolené, dostala jeden ze svých, řekla bych, záchvatů, byla nemocná na srdce a nemohla odjet. Přitom už z té místnosti byl odstěhovaný nábytek. Masaryk to vyřešil. Přinesl jeden slamník pro sebe, jeden slamník pro tety, které pomáhaly se stěhováním, a paní Masaryková tam ještě měla postel. A tak tu poslední noc trávili. Ráno paní domácí přinesla pravou kávu a smetanu pro panstvo a mléko a nějakou náhražku kávy pro služky. Paní Masaryková se šíleně rozčílila a všechno slila dohromady, a tak že to bude a tak si to přeje. Protože to nejde, aby služky měly něco jiného než páni.“

  • „Jinak si tak vzpomínám, že jsem tetičce byla vděčná, když mně sem tam vykládala o rodině Masarykových a mluvila o nich vždy s obrovskou úctou, stejně tak jako můj otec. Všichni měli velmi rádi paní Masarykovou a pokládali ji za opravdovou dámu, která nikdy nikoho nepomlouvala, každému přála jenom všechno dobré, snažila se každému pomoct a vyhovět. A řekla bych, že si ten svůj nešťastný osud nezasloužila. Protože přišla o svého milovaného syna Herberta a za války byla ve velmi tísnivé situaci, když její dcera Elis [Alice] byla zavřená, hrozila jí poprava, a syn Jan byl vojákem a hrozilo mu, že padne na frontě. A Olga, čtvrtá členka rodiny, byla s profesorem Masarykem v cizině a o nich paní Masaryková neměla žádné zprávy. Dokonce ani nechtěla mít žádné zprávy, protože byla neustále vyslýchána rakouskými úřady.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Zlín, 03.07.2016

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

U Masaryků služebnictvo patřilo k rodině

Hana Pardubová
Hana Pardubová
zdroj: soukromý archiv

Hana Pardubová, rozená Jarošková, se narodila 2. prosince 1928 v Praze. Vystudovala gymnázium, které neslo jméno Charlotty Masarykové. Její tety, Marie a Františka, pracovaly jako služebné u rodiny T. G. Masaryka. V roce 1938 se spolu s tetou Františkou osobně setkala s Alicí Masarykovou. Zažila boje Pražského povstání a osvobození Prahy. Po válce studovala anglický jazyk a pracovala jako učitelka.