Člověk nesmí být sám na sebe měkký. To může být okolo, ale ne na sebe
Eva Soukalová se narodila 4. listopadu 1930 v Praze-Michli v rodině poštovního podúředníka Antonína Čížka a Barbory Čížkové, roz. Svobodové. Paní Soukalová prožila šťastné dětství, neboť maminka byla v domácnosti a plně se tudíž věnovala oběma dětem. V dětství ji formovala křesťanská výchova v rodině a v Sokole. Čížkovi patřili mezi mnohé prvorepublikové rodiny, které sportovaly v Sokole, byly členy Československé národně socialistické strany a Církve československé (husitské). Otec se za II. světové války zapojil do odboje. Protože měl po skončení války značné zdravotní obtíže, musela Eva Soukalová nastoupit hned v roce 1945 do zaměstnání. Práci získala v Sekretariátu Československé národně socialistické strany, kde pracovala až do března 1948. Prožila zde tedy i známé obsazení sekretariátu, kdy byli všichni zaměstnanci doprovázeni se samopaly i na toaletu. Zatčena byla 10. května 1949. Rodiče se o místě zatčení dozvěděli až za tři týdny, a to prostřednictvím roztrhaných a krvavých hadrů, které vězeňská správa odeslala na jejich adresu. Ve vazbě byla fyzicky i psychicky týrána. Státní soud se skupinou „Bursík a spol.“ probíhal v Praze 25. října 1949. Eva Soukalová byla odsouzena na osm let těžkého žaláře. Prošla mnoha vězeňskými a pracovními komandy: Pankrác, Kutná Hora, Červené Pečky, Molitorov atd. V Molitorově utrpěla vážný úraz ruky. Podmíněně propuštěna byla po více než čtyřech letech. Pracovala pak v mnoha dělnických a následně i úřednických profesích. V roce 1956 se provdala za Vítězslava Soukala a dva roky poté se jim narodily dvě dcery: Helena a Eliška. Manžel Vítězslav zemřel v roce 1978. V současné době stále žije paní Soukalová společně s oběma dcerami v Praze-Michli a aktivně se zapojuje zejména do dění v Církvi československé husitské.