Eva Valentová

* 1947

  • „Byl to takový podlouhlý barák, který byl v půlce rozdělený, a ta stěna měla okna. Z jedné strany přivedli vězně, mezi nimi byl i tatínek. Z druhé strany jsme byli my. Za tatínkem stál celou dobu dozorce, takže jsme mohli mluvit jen o formálních věcech. Tatínek ho poprosil, jestli by mě mohl obejmout, a protože to byl asi slušný člověk, tak to dovolil. Já jsem šla za tatínkem a maminka mi pro něj dala jablko a cigarety, když jsem ho objímala, tak jsem mu je předala.“

  • „Nikdo to nečekal, nečekaně ho pustili, tatínek najednou přišel večer domů a my jsme pro něj nic nepřipravovali, tak dostal míchaná vajíčka. Tenkrát tatínek maminku při přivítání obejmul tak silně, až jí zlomil dvě žebra. A to vážil jen těch čtyřicet tři kilo.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Dolní Počernice, 28.03.2017

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Mít dobré svědomí

Eva Valentová v roce 2017
Eva Valentová v roce 2017
zdroj: archiv Evy Valentové

Eva Valentová, dívčím jménem Čermáková, se narodila 23. května 1947 v rodině komerčního inženýra Jiřího Čermáka. Ten pracoval řadu let v podniku Kooperativa, odkud byl ale ještě před tzv. Vítězným únorem propuštěn jako příznivce takzvaného agrárního fašismu. V roce 1953 byl Jiří Čermák zatčen a odsouzen na čtyři roky kvůli údajné protistátní činnosti. Nakonec si odseděl tři roky v Jáchymově, které strávil především v obávané třídírně radioaktivního smolince. V roce 1962 nastoupila Eva Valentová na elektrotechnickou průmyslovku v Praze Na Příkopě. V roce 1966 úspěšně odmaturovala. Kvůli špatnému kádrovému profilu a potřebě finančně vypomáhat rodičům nastoupila ihned do zaměstnání ve Výzkumném ústavu energetickém. Potkala tu také svého budoucího manžela, za kterého se v roce 1968 provdala. Postupně se jim narodily dvě děti. Kvůli špatné bytové situaci pamětnice s potomky bydlela v rodinném domě v jižních Čechách a až v roce 1982 se rodině podařilo sestěhovat. Hned rok nato se ale manželství rozpadlo. Až do sametové revoluce pracovala Eva Valentová ve Výzkumném ústavu ochrany materiálu. Po roce 1989 odešla do školství jako učitelka němčiny a francouzštiny. Zároveň se živila i jako průvodkyně pro Čedok. V roce 2009 odešla do důchodu. V současnosti žije převážně v rodinném domku v jižních Čechách nebo u syna v Praze-Dolních Počernicích. Má čtyři vnučky.