Nejstarší sestra vincentka v České republice. Na věčné sliby musela čekat deset let
Stáhnout obrázek
Anežka Wilczeková, řeholním jménem sestra Leonie, se narodila 24. září 1924 v katolické rodině v Třanovicích na Těšínsku. Pocházela ze sedmi dětí. Otec byl švec. Rodina měla hospodářství. Pamatuje život za druhé světové války, kdy bylo Těšínsko připojeno k Německé říši a obyvatelé čelili nátlaku na germanizaci. V roce 1950 vstoupila do Kongregace Milosrdných sester sv. Vincence de Paul. Komunistický režim právě zahajoval likvidaci klášterů a řádů. Společně s několika dalšími sestrami, které sloužily v nemocnici v Kroměříži u dlouhodobě nemocných a umírajících pacientů, nebyla internována. Věčné sliby skládala tajně skoro deset let po ukončení noviciátu. Řád ji vyslal na střední zdravotnickou školu do Kroměříže, kde odmaturovala. Poté, co sestry vincentky musely definitivně opustit své sídlo v Kroměříži, sloužila mimo jiné v ústavu sociální péče v Terezíně na Litoměřicku. Čtyři roky žila v Bílé Vodě u Javorníku, kam komunisté vyhnali řeholnice různých řádů. Po pádu totality působila jako hospodyně v navráceném provinčním domě v Kroměříži. V roce 2021 žila v charitním Domově pokojného stáří ve Frýdku-Místku, kde působila malá komunita vincentek.