Marie Koukalová

* 1940

  • "Druhý den přišli a řekli: 'Naložte si věci.' Kam pojedeme, neřekli. Nejdřív jsme nevěděli, kam pojedeme. Na valník nebo něco takového nám naložili věci. Měli jsme tehdy velikého bernardýna a ten jel na valníku. Také jsme měli malého Punťu, který utíkal ze Strak přes celou Lysou za tím traktorem až do Ostré, na Oboru. To byl náš druhý pejsek. Takhle se tam naši přemístili. Když jsem jela poprvé do školy, tak jsem si uvědomila, že psy máme, ale že nemáme kočku, kterou jsem tam (v době stěhování) nenašla. Tak jsem se sebrala a jela jsem z Čachovic do Strak k naší tetě, paní Řípové, a řekla jsem: 'Půjč mi něco, já jdu pro kočku.' Půjčila mi síťovku a já jsem šla do našeho statku, kde stáli lidé, kteří asi měli za úkol dojení, bylo to navečer. Koukali, jak jsem se tam, taková holka, dostala, protože jsem tam nesměla vstoupit. My jsme (na náš statek) vstoupit nesměli. Viděla jsem, že tam kočka je, popadla jsem ji, dala do síťovky a utíkala zpátky k tetě. Ta mi na kočku asi dala něco jiného a jela jsem tím čtyřhodinovým autobusem zpátky domů."

  • "To bylo období - vzala jsem si politického vězně a stále jsme sháněli jeho zaměstnání. Měl vzdělání, všecko. Nejhorší bylo na Nymburce, že když manžel zemřel, mě s dcerou perzekvovali. Kdyby manžel žil, tak by si to nedovolili, on by si to obchodil, i když byl politický vězeň. Holka byla jedničkářka, najednou byl konec a dolehlo to na mě i na dceru. Prožila těžké situace, nemohla do školy ani jinam. Ale až když jsme zůstaly samy. Chodila jsem, prosila. 'Ne. Neexistuje. Neexistuje. Neexistuje.' To bylo těžké - StB a všecko. Už nevíte, co... Vezmete dítě: 'Pojď se mnou. Nejdeš do školy.' - 'Jak to, že nejdu do školy?' - 'Musíš se mnou na StB.' - 'A co tam budeme dělat?' -'Já tam musím něco vysvětlit.' 'Paní, proč sem jdete s dítětem - ráno v 8 hodin?' - 'A co s ní udělám? Já ji pošlu do školy a co vy tady se mnou?' - 'Tak si tady sedni' - 'Ne, Nellynka bude u mě a vy mi řekněte, co chcete? Vždyť mě přeci znáte. Víte, kde pracuju.' Já tu holku vzala s sebou na StB. Bála jsem se o ni, rozumíte. Nevíte, co bude. Odejdete a pak dítě nebude? Musíte ho mít pořád v ruce! Nejhorší období bylo, když Vlasta nebyl. Úplně nás deptali."

  • "Když je [Vlastimila a jeho spoluvězně] posadili do rychlíku z Moravy na Kolín a Nymburk, dostali peníze, za které si mohli koupit něco ve vlaku. S Mirkem Šťastným šli do jídelního vozu. A teď pozor - vidlička, nůž, lžíce. Příbory! A teď se dívali. Rozumíte, když deset a půl roku nic takového nemáte... Kluci byli legrační. A teď [Vlastimil] nevěděl, kde bydlí. [Předtím] bydlel v cukrovaru, [nyní] psal rodičům na Krátkou ulici, ale nevěděl, kde to je. Miloš Duchaňů, to byl také jeden z těch, kteří [byli odsouzeni v procesu], přišel o dva nebo o tři dny dříve. Chodil k vlakům a čekal, jestli Vlasta přijede, aby ho dovedl domů. Bydleli kousek od nádraží, kde měli domek. Nakonec Vlastu sehnal, Vlasta přijel. Miloš ho hned vzal domů ke svým rodičům, všichni se přivítali. Pak řekl: 'Teď půjdu s tebou k tvým rodičům. Oni to nevědí. Půjdeme spolu až do Jankovic.' Tak dobře, došli do Jankovic, do druhé části [Nymburka]. Rodiče byli doma a Vlastu přivítali. Po deseti a půl letech."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Nymburk, 16.04.2019

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 2

    Nymburk, 21.05.2019

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 3

    Nymburk, 25.06.2019

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nemohli jsme odejít a nechat tu rodiče, a tak jsme museli snášet mnohá příkoří, ovšem společně, s pomocí rodiny, jsme to zvládli

Dobová fotografie pamětnice, Nymburk, 1962
Dobová fotografie pamětnice, Nymburk, 1962
zdroj: Archiv pamětnice

Marie Koukalová se narodila hospodářům Františkovi a Marii Peckovým 13. října 1940. Vyrůstala po boku svého staršího bratra Františka a mnohých zaměstnanců statku č. p. 10 ve Strakách u Nymburka. V rámci kolektivizace byly zpřetrhány rodinné vazby, hospodářství zestátněno. Rodiče a Marie byli s dalšími kulaky umístěni na statek v Oboře u Ostré a František, který měl zákaz působení v nymburském okrese, pracoval u krav nedaleko Kladrub. Situace podlomila otcovo zdraví. Roku 1956 rodinu přesídlili do Nymburka a Marie studovala střední obchodní školu na Vinohradech. Přála si získat umístěnku v Nymburce, což se jí povedlo a nastoupila do družstva Jednota. V roce 1961 se provdala za čerstvě propuštěného politického vězně Vlastimila Krejčího odsouzeného v roce 1950 ve vykonstruovaném politickém procesu v Nymburce. Žili ve společném domě s manželovými rodiči a roku 1961 se jim narodila dcera Nelly. V uvolněné atmosféře pražského jara manžel začal pracovat na své rehabilitaci, čehož dosáhl roku 1969 a o rok později byl finančně odškodněn. Po manželově smrti byla Marie perzekvována, pomoc nalezla u rodiny. Následně žila po boku dcery v Praze. Při restituci strackého statku uznala právo hospodáře svého bratra a veškerý majetek mu přenechala. Nyní spolupracuje s Vlastivědným muzeem Nymburk a pořádá rodinný archiv.