Lev Rybalkin

* 1952

  • „Začátek byl úplně takový skoro komický, protože já jsem skoro ani nemluvil česky. A pro to, abych tady mohl účinkovat, tak byly takzvaný kvalifikační zkoušky, který pořádal Pragokoncert. A já jsem tam přišel, akorát jsem pozdravil. A tam se to skládalo ze tří dílů. Nejdřív jsem musel zahrát, potom jsem měl takovou jako teoretickou zkoušku a třetí byl takový pohovor. Zahrál jsem, tam není potřeba mluvit. Když zjistili, že jako tu teorii umím, protože mi dali kus papíru a tam nějaký věci, to jsou daný jako v muzice, jsem tam vypsal. A když došlo na ten pohovor, tak jsem říkal, že… když se mě ptali, co to je Národní shromáždění, tak jsem jim říkal, ať se zeptaj mojí ženy, která seděla vedle tý komise.“

  • „Obrovská euforie to byla, protože my jsme vlastně odjížděli těsně, než to tady vypuklo. Jsme odjeli v říjnu a měli jsme to turné do konce ledna po celé Evropě s Broadway show. Bylo nás asi třicet pět nebo třicet šest lidí – kapela, zpěváci z Ameriky, UNO, taková známá taneční skupina, která začínala, tak jezdila taky s náma. A víceméně jsme to prožívali tím, že když jsme měli nějakej... občas jsme měli volný den, tak jsme si půjčili auto, přijeli jsme do Prahy a šli jsme symbolicky zamávat těma klíčkama na Václavák.“

  • „A jednoho krásnýho dne přišli kluci, že se jede na turné, a já jsem vlastně odjel na turné na začátku třetího ročníku a už jsem se tam na tu školu nevrátil. Začal jsem prostě ten svůj uměleckej život, jako po cestách. Takže moje první taková velká cesta byla daleko na východ, až na Sachalin, což je nějakejch třináct tisíc kilometrů od města, kde jsem se nacházel. Tam jsem strávil asi tři čtvrtě roku v té největší zimě, která se dá představit. Celej ten kraj, ten východ, Sibiř a Rusko. A tím, když jsem se už vrátil, tak už škola mě nějak... jsem ji odložil na vedlejší kolej a už jsem se dal na tu dráhu koncertní.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 08.09.2021

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Člověk musí dělat to, pod co je ochoten se podepsat

Lev Rybalkin v roce 1976
Lev Rybalkin v roce 1976
zdroj: archiv pamětníka

Lev Rybalkin se narodil 14. ledna 1952 v tehdejším Leningradu (dnes Petrohrad). Již od pěti let hrál na klavír a vystudoval jedenáctiletou hudební školu. Nastoupil na akademii v Leningradu, ale po dvou letech z ní odešel a začal se věnovat koncertování. V roce 1975 odjel do Prahy, kde se oženil, a v Československu už zůstal. Hrál s mnoha kapelami a časem založil svoji vlastní. S tou v roce 1982 odjel do Ameriky, kam se během 80. let pravidelně vracel. Hrál mimo jiné s Marií Rottrovou, Petrou Janů, Jitkou Zelenkovou nebo Martou Kubišovou. Spolupracoval i s celou řadou zahraničních umělců. V současnosti (2021) je manažerem servisu pro zahraniční hosty Mezinárodního jazzového festivalu v Karlových Varech a provozuje vlastní značku interiérových dekorací.