Říkám četníkovi: Já mám flintu. Naši mi koupili špuntovku
Stáhnout obrázek
Milan Ševčík se narodil 2. března 1936 v Pustkovci na Ostravsku. Jeho tatínek Emil (nar. 1909) pracoval jako úředník spotřebního družstva Budoucnost a později jako vedoucí prodejny, maminka Vlasta (nar. 1909) byla vyučená švadlena a zůstávala v domácnosti. Po německé okupaci se rodina musela přestěhovat do Staré Bělé, která se již nacházela na území protektorátu. Koncem roku 1939 se Ševčíkovým narodila ještě dvojčata Vlasta a Věra. V roce 1942 začal Milan chodit ve Staré Bělé do školy. Otec se angažoval v odboji a zprávy partyzánům nevědomky pašoval i malý Milan. Po válce se Ševčíkovi přestěhovali do Třebovic, kde dostal tatínek práci v družstvu Budoucnost. Milan nastoupil do primy gymnázia ve Svinově, ale po reorganizaci školství po roce 1948 se musel vrátit na národní školu. Po ní absolvoval střední školu a Pedagogickou školu pro učitele národních škol v Ostravě. Po návratu z vojny učil na škole v Třebovicích, byl tajemníkem Okresního výboru Československého svazu mládeže a v letech 1959-1972 pracoval v Českém rozhlase Ostrava v Krajském vysílání pro děti. Po roční epizodě na dole Jan Šverma působil jako učitel na zvláštních školách v Hrabůvce, Zábřehu, Moravské Ostravě a ve Vítkovicích. Přispíval do řady regionálních periodik a publikací, zejména články o historii a současnosti Ostravska. V roce 1997 odešel důchodu.