Gabriela Soukalová - Svobodová

* 1953

  • „Když jsme sportovali, viděli jsme věci dost jednostranně. Chtěli jsme sportovat a společenské dění nás nezajímalo. Nic nám nechybělo, cestovali jsme, měli jsme dobré platy, slušné podmínky… Všechny soustředění nám platili. Když někdo chodil do práce, dostával za tři neděle soustředění refundace. Člověk neměl pocit, že je něco špatně. Špatně bylo akorát to, že v zelenině měli akorát jablka, zelí, cibuli a brambory. Před hranicemi jsme si vždy zastavili ve Freistadtu a nakoupili jsme si, abychom alespoň doma ukázali, jak vypadá zelenina.“

  • „Na olympiádu do Lake Placid jela výprava sto dvacet lidí, z toho čtyřicet hokejistů. Doprovázelo nás sedmdesát funkcionářů – všichni chtěli na olympiádu, protože to pro ně bylo něco exotického, atraktivního. V Americe podnikali výlety k Niagarským vodopádům a ani je nenapadlo jít se na nás podívat. Vůbec jsme je nezajímaly. A to naše družstvo skončilo čtvrté ve štafetě! Nechápaly jsme, jak je to možné.“

  • „Na olympiádu jsme jely s tím, že jsme měly přesně předepsané, kolik máme přivézt medailí. (Kdo vám to předepsal?) Svaz lyžování, vedení. (Co se stalo, když medaile nebyly?) Rozpustili nás. Na olympiádě v Innsbrucku jsme obsadily 9., 12., 13. a 17. místo jako závodnice, ve štafetě jsme byly šesté. Takové výsledky stačily na to, abychom po sezoně skončily, dál jsme měly trénovat v klubech. V ten moment jsem si řekla: ,To teda ne.‘ A rozhodla jsem se, že budu mít rodinu. Toho roku se mi narodila první dcera Lucka.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 23.10.2014

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Sportovní Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nám sportovcům nic nechybělo, proto jsme věci viděli jednostranně

Gabriela Soukalová, 2014
Gabriela Soukalová, 2014
zdroj: Eye Direct

Gabriela Soukalová-Svobodová, narozená 27. února 1953 v Kremnici, se na konci základní školy začala věnovat závodnímu lyžování. Ve druhém ročníku střední elektrotechnické školy v Liptovském Hrádku byla přijata do juniorského reprezentačního družstva. Později byla ještě v juniorském věku přeřazena do reprezentačního družstva dospělých. Na mistrovství světa v Sarajevu (1974) získala stříbrnou medaili; Československo dále reprezentovala na zimních olympijských hrách v Innsbrucku (1976) a v Lake Placid (1980). Roku 1985 ukončila lyžařskou kariéru, následně byla trenérkou jabloneckého klubu ministerstva vnitra. V roce 1987 začala učit na jabloneckém sportovním gymnáziu, kde působí dodnes. Její druhá dcera Gabriela Soukalová - Koukalová je vrcholová sportovkyně.