Raman (Раман)

* 1984

  • „Hlasovali jsme v otevřených kabinkách. Viděl jsem, jak členové volební komise, mí bývalí učitelé, se na mě dívají pohledem plným odsudků . Vyfotografoval jsem svůj volební lístek a složil jsem ho do harmoniky, jak jsme se předem domluvili. Ale bylo mi nepříjemné to dělat. Do jaké míry nesvobody jsme se dostali, když přemýšlíme, jak ochránit svůj hlas, který je nám dán ústavním právem, právem narození a právem budoucnosti našich dětí!“

  • „Co mohou hrát herci Kupalovského divadla, když jim za dveřmi stojí OMON? Když jim diktují, co mohou říkat a co říct nesmějí? Co mohou dělat lékaři, když jim diktují, co mají napsat do posudků? Oni zachraňují život člověka, ale nemohou zachránit jeho pověst. To všechno je hrozné. Vidím váš soucitný pohled. Já chci žít ve svobodné zemi, kde se na sebe nemusíme dívat takovýma očima. Bolest, vidím v tom pohledu jenom bolest. Takovýma očima jsem se díval na ostatní vězně v cele.“

  • „Zaběhli jsme do dvora a průjezdem jsme sledovali, jak jde armáda ‘omonovců‘ – v přilbách, se štíty, v plné zbroji. Seděl jsem pod stromem a přemýšlel, jakou mají munici, jak jsou připravení, jak dobře jsou ozbrojení – prakticky připravení k vojenské akci. Ale proti komu šli? Proti nám, proti Bělorusům. My jsme ale neudělali nic špatného, jen jsme pokojně vyjádřili svůj protest. Udělalo se mi mizerně, bylo to prostě strašné.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 23.11.2020

    (audio)
    délka: 
    nahrávka pořízena v rámci projektu Rozvoj historické paměti Běloruska
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Pokojný vývoj se v Bělorusku stal nemožným

Raman
Raman
zdroj: Post Bellum

Raman se narodil v roce 1984 v Minsku v Bělorusku, v tehdejší Běloruské sovětské socialistické republice. Byl chovancem dětského domova v Salihorsku. V roce 1989 byl adoptován. Biologické rodiče nezná. O tom, proč se dostal do dětského domova, nejsou žádné záznamy. Nese jméno svého biologického otce a příjmení adoptivní matky. Chodil do 211. školy Frunzenského rajonu v Minsku. Získal dva vysokoškolské tituly. Absolvoval stavební fakultu Běloruské národní technické univerzity. Později na stejné univerzitě vystudoval ještě fakultu ekonomiky a podnikového managementu. Pracoval v Minsku jako mistr, potom jako stavbyvedoucí a nakonec byl v oddělení technického dozoru. Později Raman pracoval v Petrohradě v Rusku v investiční společnosti – řídil stavební projekt ve městě Veliký Novgorod. V Minsku založil firmu na výrobu ručně vyráběných suvenýrů. Otevřel pizzerii a čtyři kavárny. Účastnil se voleb v roce 2020. Zúčastnil se demonstrace proti zfalšovaným výsledkům voleb 9. srpna. Byl zadržen a zbit. Čtyři dny byl držen ve vazební věznici Akrescina, poté byl převezen do léčebně profylaktického zařízení č. 3 Sluckého rajonu. Do České republiky se přijel léčit a rehabilitovat v rámci vládního zdravotně humanitárního programu MEDEVAC.